fbpx

Postanowienia noworoczne korektora – czy mają sens i jakie wybrać?

Niektórzy twierdzą, że postanowienia noworoczne są przereklamowane, dla innych natomiast 1 stycznia to symboliczny początek i łatwiej wprowadzić zmiany. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, przygotowałam dla Ciebie kilka pomysłów na korektorskie postanowienia noworoczne.

Postanowienia noworoczne Polaków najczęściej obracają się wokół zdrowego trybu życia (aktywność fizyczna, odchudzanie, zdrowa dieta, sen) i finansów (oszczędzanie). Według badań SW Research z 2021 roku tylko 16% badanych nie miało żadnego celu na nowy rok.

Jak wyznaczać cele na nowy rok? 

Czy sposób, w jaki formułujesz postanowienia noworoczne, ma znaczenie? Tak! Coraz więcej osób decyduje się przenieść metody znane w biznesie również na grunt życia prywatnego i zawodowego. Niezwykle popularna jest chociażby metoda SMART, według której każdy cel powinien być:

S – skonkretyzowany, sprecyzowany;
M – mierzalny;
A – atrakcyjny (lub akceptowalny);
R – realny, rzeczywisty;
T – terminowy, określony w czasie.

Niektórzy badacze dodają do pierwotnego skrótu litery ER, co utworzy słowo: SMARTER. Dodatkowe dwie litery oznaczają:

E – ewaluacja, konieczność regularnej oceny, czy zmierzamy do wyznaczonego celu.
R – refleksja, analiza i ewentualna korekta celu.

Jak wyznaczać cele na nowy rok w pracy korektora? Skorzystaj z kilku wskazówek:

  1. Nie traktuj postanowień jak kary – jeśli chcesz się rozwijać, dobierz taki cel, który to odzwierciedla. Podejdź do planowania pozytywnie.
  2. Rozłóż każdy cel na mniejsze etapy – metoda małych kroków na bazie filozofii Kaizen pomaga w motywacji, ponieważ szybciej zauważysz wtedy efekty drobnych działań.
  3. Nie narzucaj na siebie za dużej presji – może ona spowodować, że szybko się wypalisz i zrezygnujesz. Czasami coś nie wyjdzie i to zupełnie normalne! Znasz mój hasztag #bezpresji? Dzięki takiemu podejściu pracuję w zawodzie już 20 lat i wciąż kocham to, co robię.

6 przykładowych postanowień noworocznych korektora

Czas na przykłady korektorskich postanowień noworocznych – dla zwiększenia motywacji każdy z nich dopasuj do swoich potrzeb, np. zgodnie z metodą SMART. Pamiętaj, aby zawsze określić czas realizacji – w końcu nic tak nie motywuje do działania, jak zbliżający się deadline.

1. Dołączę do społeczności korektorskiej

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz, czy masz już spore doświadczenie – warto dzielić się wiedzą i spostrzeżeniami z innymi. Znajomości branżowe to świetny sposób na poprawienie swojego warsztatu i zdobycie nowych zleceń. Jednocześnie masz szansę na nawiązanie przyjaźni (a przecież w dorosłym życiu to nie takie proste…).

Takim miejscem jest też Klub Korektorów. Od stycznia nie będzie już trzeba czekać na nowe otwarcie, będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Zapraszam Cię również na Discorda dla ludzi słowa!

2. Zapiszę się na kurs (i go skończę!)

Najlepiej od razu poszukaj kursu, który Cię interesuje – w internecie znajdziesz mnóstwo płatnych i bezpłatnych opcji. Jeśli już pracujesz jako korektor, może to czas na rozwinięcie swoich umiejętności? Obsługa dodatkowych programów, rozszerzenie zakresu działania (np. o copywriting) czy podszlifowanie aktualnych kwalifikacji – wybór należy do Ciebie!

Zerknij też na moją propozycję: kurs Zostań korektorką. Co roku odbywa się nowa edycja. To szkolenie dla osób, które chcą rozpocząć pracę w branży korektorskiej (nawet tych bez żadnego doświadczenia i wykształcenia), usystematyzować wiedzę i zdobyć pierwsze zlecenia.

3. Przygotuję / zaktualizuję portfolio

Przyznaj się, w jaki sposób wysyłasz potencjalnym klientom swoje dotychczasowe prace? Warto to uporządkować i usystematyzować, aby pokazać się od bardziej profesjonalnej strony. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przeczytaj artykuł: Jak stworzyć portfolio korektora? 5 praktycznych wskazówek

4. Zdobędę nowego klienta

Wśród korektorskich celów na nowy rok nie może zabraknąć tych związanych z rozwojem działalności! Załóż, ilu nowych klientów chcesz pozyskać i w jakim czasie (np. w miesiąc). Określ też, co zrobisz w tym kierunku – np. odpowiesz na 10 ofert potencjalnych klientów, opublikujesz ogłoszenie w mediach społecznościowych, wyślesz swoje CV do 10 firm.

5. Przygotuję / zaktualizuję profil na LinkedIn

Media społecznościowe mają ogromną moc. Jeśli poważnie myślisz o korektorskiej karierze, zadbaj o widoczność w sieci. Uzupełnij i zaktualizuj swój profil na LinkedIn, co znacznie ułatwi potencjalnym klientom wyszukanie właśnie Ciebie. Możesz też zaplanować stworzenie swojej strony internetowej i zabrać się za realizację tego pomysłu. A może wolisz zaistnieć na Instagramie? Znajdź medium, w którym są Twoi potencjalni klienci, i w którym Ty czujesz się dobrze.

6. Zadbam o work-life balance

Praca freelancera często wymyka się spod kontroli… Dla każdego work-life balance znaczy jednak coś innego. Szczególnie w tym przypadku istotne są więc konkrety, np. „nie będę pracować po 18.00”, „będę mieć wolne niedziele”, „zrobię sobie tygodniowy urlop od pracy”.

Które korektorskie postanowienia noworoczne chcesz wcielić w życie? Jeśli nie masz ochoty zaczynać 1 stycznia, potraktuj tę listę jako zestaw możliwych korektorskich celów do osiągnięcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć je w życie w dowolnym momencie: nie od nowego roku, a od grudnia czy marca, i nie od poniedziałku, a od piątku albo środy!

Patrycja Bukowska