
Leon XIV czy Leon 14? Jak poprawnie zapisywać imiona papieży
Czy Leon XIV i Leon 14 to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Czy Leon XIV i Leon 14 to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Jak poprawnie zapisać okrzyk Mikołaja? Jaka pisownia będzie właściwa – nowo narodzony czy nowonarodzony? Dziś przychodzę z garścią okołogrudniowych ciekawostek. Co prawda Mikołaj raczej przyniesie prezenty wszystkim, nie tylko tym, którzy znają poprawną pisownię jego okrzyku, ale… po co kusić los. Lepiej się dowiedzieć!
Jak poprawnie zapisać cząstkę -by – razem czy osobno? Każdy korektor wie, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta i zależy od różnych czynników… W styczniu 2026 roku sprawa stanie się jednak trochę prostsza, przynajmniej w jednym przypadku!
Od stycznia 2026 roku w życie wejdą zmiany w pisowni przedrostków, takich jak „super”, „mega”, mini” czy „eko”. Rada Języka Polskiego uprościła reguły i dostosowała je do uzusu. Sprawdź, na czym polega reforma i co warto wiedzieć!
Zasady pisowni „nie” to prawdziwy temat rzeka! Łączny lub rozdzielny zapis – podczas gdy powinien być zastosowany ten odwrotny – to jeden z częstszych błędów poprawianych przez korektorów. Już niedługo będzie jednak trochę łatwiej!
„Mam czerwone ferrari” i „Mój samochód marki Ferrari jest czerwony” – obecny zapis nazw własnych, firm i marek potrafi namieszać w głowie… Nowa reforma ortograficzna radzi sobie jednak z tym problemem. W jaki sposób?
Lubisz herbatę? O tym napoju można rozprawiać godzinami. Sprawdź, jakie jest pochodzenie tego słowa i co jeszcze warto wiedzieć o tym aromatycznym napoju!
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN ogłosiła zmiany w zasadach pisowni, które wejdą w życie już od 1 stycznia 2026 roku! Ta informacja obiegła środowisko korektorów jak błyskawica. Jakie będą konsekwencje tej decyzji? Co musisz wiedzieć, aby nie popełniać błędów w pisowni?
Zbliżają się wakacje – czas planowania, podróżowania i niekiedy... drobnych kłopotów językowych. Nawet jeśli nie wybieramy się daleko, nazwy miejscowości mogą nam sprawić problem – znamy je, ale tylko w formie mianownikowej. Często także nie wiemy, czy istnieje spolszczenie i jak ono brzmi. Oto przewodnik, który pomoże Ci płynnie nawigować przez językowe wody.
Muffin, mafin, mufin, muffinka, maffinka, muffinek, mafinek… To tylko kilka wersji nazwy tej uroczej babeczki. Czy wiesz, w jaki sposób zapisać ten wyraz poprawnie? Z okazji Światowego Dnia Muffina (30 marca) mam dla Ciebie kilka wskazówek językowych. Sprawdź, jak zapisywać nazwy jedzenia, napojów i przekąsek o zagranicznym pochodzeniu!