Ile kosztuje korekta tekstu? 7 najważniejszych czynników

Objętość tekstu, branża, doświadczenie korektora… To tylko niektóre czynniki wpływające na koszt korekty tekstu. Cena zawsze jest podawana dopiero wtedy, gdy specjalista zapozna się chociaż z próbką zlecenia. Dlaczego? Sprawdź, od czego zależy cena korekty tekstu!

Ile kosztuje korekta tekstu?

Wiem, że każdy chce od razu otrzymać precyzyjną wycenę usługi. Zazwyczaj jednak na stronach i w ofertach znajdziesz tylko widełki, a każdy tekst jest wyceniany indywidualnie. Dlaczego nie da się podać jednej ceny korekty tekstu dla wszystkich?

Kiedy jesteś w pizzerii i przeglądasz menu, widzisz, że każda pizza ma inną cenę. Zwykle koszt w restauracji zależy od umiejętności i doświadczenia kucharza, rodzaju składników, liczby dodatków, rozmiaru placka oraz renomy lokalu. Jeśli decydujesz się na kilka różnych pizz lub jesteś stałym klientem, masz szansę na rabat. 

Każdy tekst (dłuższy lub krótszy) to właśnie taka pizza. W tym przypadku nie ma jednak dwóch takich samych. Gdy samodzielnie komponujesz dodatki do pizzy, cena się zmienia wraz z każdym nowym składnikiem. 

Trudno ustalić stały cennik za poprawienie tekstu.

1. Zakres usług

Na proces przygotowania publikacji składają się dwie różne usługi: redakcja i korekta. O różnicach pisałam już w artykułach: Redaktor a korektor. Czym się różnią i co dokładnie robią i Na czym polega praca redaktora w wydawnictwie. Redakcja jest bardziej skomplikowanym procesem, wymaga więcej czasu. Dlatego koszt redakcji będzie wyższy niż koszt korekty. Zastanów się więc na początek, czego potrzebujesz. Jeśli tekst nie był jeszcze przez nikogo poprawiany – zdecyduj się na redakcję.

To pierwsza pozycja. Od czego jeszcze zależy ostateczna kwota zlecenia? Ma na to wpływ kilka czynników. Zebrałam dla Ciebie te najważniejsze!

Chcesz poznać koszty self-publishingu? Przeczytaj artykuł: Self-publishing: koszty. Ile zapłacisz za samodzielne wydanie książki?

2. Jakość tekstu

Korekta to tzw. drugie czytanie. To oznacza, że korektor pracuje na treści już zredagowanej. Mimo wszystko czasami znajduje mnóstwo niedociągnięć, które na tym etapie powinny być już poprawione. Zadaniem korektora jest też poprawienie błędów składu. Jeśli ktoś samodzielnie składał tekst (np. w Canvie) albo składacz nie ma doświadczenia, takich usterek będzie bardzo dużo. To wszystko ma wpływ na ostateczną wycenę.

Jeśli zdecydujesz się na oddanie redakcji i korekty w ręce jednej osoby (lub firmy), oferta zwykle jest korzystniejsza cenowo. Łatwiej też zapanować nad zleceniem, co oszczędza mnóstwo czasu.

3. Rodzaj, branża i tematyka tekstu

W inny sposób poprawia się grubą książkę, krótki artykuł reklamowy czy skomplikowaną umowę. Chodzi nie tylko o objętość, ale też m.in. o stosowany język, konkretny styl czy żargon branżowy.

Nie ulega wątpliwości, że do sprawdzenia specjalistycznych tekstów (np. prawniczych, księgowych, medycznych) czy mocno zagmatwanych wielotomowych historii potrzeba więcej czasu oraz umiejętności. A to wpływa na ostateczną cenę korekty tekstu.

Szukasz wsparcia korektora, który zna Twoją branżę? Przeczytaj tekst: Korekta w trudnej branży – jak znaleźć dobrego specjalistę?

4. Objętość tekstu

Gdy chcesz podać korektorowi, jak długi jest Twój tekst, nie sugeruj się liczbą stron zapisanych w Wordzie. Będzie ona różnić się w zależności od ustawionych parametrów: rozmiaru fontu, interlinii, wielkości marginesu i odstępów między akapitami. Ten sam tekst może mieć różną objętość, jeśli chodzi o strony, w zależności od ustawień. Liczba stron nie jest wyznacznikiem objętości tekstu.
Za podstawę rozliczenia przyjmuje się liczbę znaków ze spacjami. To ważne, aby uwzględnić spacje, bo te znaki, choć niewidoczne, są bardzo ważne w odbiorze tekstu. Wyobraź sobie artykuł, w którym nie ma w ogóle spacji.

Jak korektorzy wyceniają zlecenia? Zwykle podają cenę za:

  • stronę znormalizowanego maszynopisu, czyli 1800 znaków ze spacjami (najczęściej pojawiają się stawki: 10–20 zł netto);
  • arkusz wydawniczy, czyli 40 000 znaków ze spacjami (250–500 zł netto).


Jak sprawdzić liczbę znaków?
Kliknij w dokumencie tekstowym w Wordzie zakładkę Wyrazy w lewym dolnym rogu. Wtedy pojaw się okienko ze statystyką tekstu.

Możesz też z menu wybrać Recenzja > Statystyka wyrazów.

Tę wartość podajesz redaktorowi jako jedną z pierwszych informacji o Twoim tekście.

Najczęściej im dłuższy tekst, tym wyższy koszt, ale stawka niższa. Główną rolę nadal odgrywają jednak inne czynniki związane z treścią. W końcu jeden arkusz korekty specjalistycznego artykułu medycznego może kosztować tyle, ile dwa arkusze opowiadania dla dzieci.

5. Termin realizacji zlecenia

Dokładny termin wykonania zlecenia ustalasz z korektorem na etapie wyceny. Jeśli jednak zależy Ci na czasie (np. na kolejny dzień), cena korekty tekstu może być wyższa – tak samo jak w przypadku wszystkich innych usług.

6. Doświadczenie korektora

Zwykle wraz z doświadczeniem korektora wzrasta stawka. Więcej może kosztować też pomoc eksperta, który jest wyspecjalizowany w konkretnej branży. Unikaj jednak ofert, które zbytnio odbiegają od rynkowych (są bardzo niskie lub nienaturalnie wysokie).

7. Historia współpracy

Jeśli współpraca świetnie się układa, a firma regularnie zleca korektorowi treści do poprawy – znacznie łatwiej o negocjację warunków. 

Część firm decyduje się też na skorzystanie z usług abonamentowych. Dzięki temu mają do dyspozycji określoną liczbę stron do korekty. Mogą przesyłać specjaliście dowolne teksty (np. reklamowe, blogowe, umowy).

Przeczytaj więcej o takim rozwiązaniu: Usługi korektorskie w abonamencie – dlaczego warto z nich skorzystać?


Mam nadzieję że już wiesz, ile kosztuje korekta tekstu i na co zwrócić uwagę, nawiązując współpracę z korektorem. To najważniejsze czynniki, które wpływają na koszt usługi. Cena może mocno się różnić – pamiętaj, że każdy tekst jest inny!

Patrycja Bukowska