Jak rozwiązywać konflikty na linii autor-korektor? 6 przydatnych zasad rozwiązywania sporów
„Ten korektor myśli, że wszystko wie najlepiej. Zmienia tekst, jak mu się podoba. Nie zgadzam się na to” kontra „Autor w ogóle nie przyjmuje moich wskazówek. Tekst na pewno nie może tak wyglądać, zadbam o to”… Właśnie tak najczęściej wygląda konflikt autora z korektorem.
Pozostałe wpisy
Kiedy używać myślnika
Pauza, półpauza, ćwierćpauza, dywiz, łącznik… Czy nie za dużo tych kresek? Łatwo się zagubić, dlatego możesz nie wiedzieć, czym się różnią i kiedy je stosować. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zapanować nad myślnikiem.
Jak zostać korektorem? Najczęściej zadawane pytania
Zastanawiasz się, jak zostać korektorem? Często zauważasz literówki lub inne błędy w tekstach, które czytasz? Czy kiepski językowo artykuł budzi Twój niesmak? A może korci Cię, by zrobić porządek w niektórych książkach lub na blogach? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł. Odpowiadam w nim na najczęściej zadawane pytania dotyczące zawodu korektora.
3 rzeczy, które musisz wiedzieć o wieży Eiffla
Poznaj 3 ciekawostki dotyczące zapisu i wymowy nazwy najsłynniejszej atrakcji Paryża. Trudności z odmianą. Niespójności w wymowie. Niejednolita pisownia. Czy może być więcej problemów językowych w jednej nazwie? Zapraszam Was do lektury artykułu na moim blogu.
Językowe dylematy z ubieraniem się
Ubierać czy zakładać? Problem z ubieraniem się, wkładaniem, zakładaniem i nakładaniem ubrania, obuwia, nakrycia głowy mają nie tylko małe dzieci, lecz także wszyscy użytkownicy języka polskiego. Dlatego w tym wpisie wyjaśniam, jak poprawnie pisać o ubieraniu się.
Jak stosować cudzysłów
Cudzysłów nie jest popularnym znakiem. Akrobacje przecinków nie budzą większego zainteresowania. Gdy już cudzysłów daje powód do dyskusji, jest to raczej uprzejma wymiana zdań, a nie burzliwa debata. Zaprzyjaźnij się z cudzysłowem i naucz się go poprawnie stosować.
Afektonimy, czyli czułe słówka
Słoneczko, żabko, bąbelku… Czułe słówka. Którego używasz najczęściej? A może się zastanawiasz, jak wyrażać czułość? Mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Inspiracji w wymyślaniu pieszczotliwych „przezwisk” możesz szukać w słowniku. O księżniczkach, misiach, kotkach i innych sposobach wyrażania uczuć przeczytasz w tym artykule.