-
Czy „robić różnicę” i „robić robotę” to poprawne zwroty?
Coraz częściej słyszymy, że coś „robi różnicę” lub „robi robotę”. Czy te zwroty są poprawne? Zajrzyj do artykułu –znajdziesz tam wyjaśnienia, przykłady, komentarze językoznawców i wskazówki dla korektorów.
Pozostałe wpisy
-
[PODCAST #003] Czy self-publishing jest dla Ciebie? Rozmowa z Kasią Szulik
Jak zaplanować proces wydawniczy? Czy self-publishing się opłaca? Moim gościem w tym odcinku podcastu Zapanuj nad słowami była Kasia Szulik. Rozmawiałyśmy o procesie powstawania książki, współpracy z korektorem i pomysłach na promocję.
-
Jak poprawnie napisać – święty mikołaj czy Święty Mikołaj?
Jak poprawnie zapisać nazwę postaci obdarowującej dzieci prezentami 6 grudnia? Święty Mikołaj czy święty mikołaj? W internecie spotykamy różne formy zapisu. Która z nich jest poprawna? O zamieszaniu, jakie zrobił Święty Mikołaj w języku polskim, przeczytasz w tym artykule. Spróbujmy się rozprawić z tym tematem raz na zawsze. Zapraszam do lektury!
-
Na czym polega praca redaktora w wydawnictwie
Redaktor to bardzo tajemniczy zawód. A gdy dodam, że rozróżniamy redaktora merytorycznego, językowego, prowadzącego, technicznego, to sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Chcesz wiedzieć, na czym polega praca redaktora? Przeczytaj ten artykuł i zobacz, co może robić osoba na tym stanowisku.
-
Czy nadajesz się na korektora? Sprawdź!
Uwielbiasz czytać i masz dużą wiedzę o poprawności językowej? Masz czujne oko i wszędzie dostrzegasz błędy? Sprawdź, czy nadajesz się na korektora! Przeczytaj artykuł, zrób quiz i zastanów się, czy podołasz wyzwaniom.
-
[PODCAST #004] Zdrobnienia – nowa moda czy infantylność?
Zdrobnienia we współczesnej polszczyźnie są zdecydowanie nadużywane. Dlaczego? Przeczytaj na blogu.
-
Kiedy używać myślnika
Pauza, półpauza, ćwierćpauza, dywiz, łącznik… Czy nie za dużo tych kresek? Łatwo się zagubić, dlatego możesz nie wiedzieć, czym się różnią i kiedy je stosować. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zapanować nad myślnikiem.
-
Jak zostać korektorem? Najczęściej zadawane pytania
Zastanawiasz się, jak zostać korektorem? Często zauważasz literówki lub inne błędy w tekstach, które czytasz? Czy kiepski językowo artykuł budzi Twój niesmak? A może korci Cię, by zrobić porządek w niektórych książkach lub na blogach? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł. Odpowiadam w nim na najczęściej zadawane pytania dotyczące zawodu korektora.
-
3 rzeczy, które musisz wiedzieć o wieży Eiffla
Poznaj 3 ciekawostki dotyczące zapisu i wymowy nazwy najsłynniejszej atrakcji Paryża. Trudności z odmianą. Niespójności w wymowie. Niejednolita pisownia. Czy może być więcej problemów językowych w jednej nazwie? Zapraszam Was do lektury artykułu na moim blogu.
