-
Czy „robić różnicę” i „robić robotę” to poprawne zwroty?
Coraz częściej słyszymy, że coś „robi różnicę” lub „robi robotę”. Czy te zwroty są poprawne? Zajrzyj do artykułu – znajdziesz tam wyjaśnienia, przykłady, komentarze językoznawców i wskazówki.
Pozostałe wpisy
-
Zmiany zasad ortografii od 2026 roku (część 1): nazwy geograficzne
Zapis nazw geograficznych przyprawia o zawrót głowy – szczególnie w odniesieniu do pisowni małą i dużą literą. Czy dzięki nowej reformie ortograficznej część tych dylematów rozwiąże się raz na zawsze?
-
Jakie są objawy uzależnienia od pracy i jak sobie z nim radzić?
Według badań CBOS z 2019 roku ok. 9% Polaków zmaga się z uzależnieniem od pracy. U 70% istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takiego problemu. Tymczasem objawy pracoholizmu (m.in. praca jako nadrzędna wartość) wciąż bywają uznawane za powód do… dumy.
-
Na czym polega aktywne słuchanie i jak pomaga w kontakcie z klientem?
Czy rzeczywiście słuchasz klienta podczas rozmowy – również tej przez telefon lub online? A może przygotowujesz scenariusz swojej odpowiedzi, analizujesz wygląd rozmówcy lub po prostu odpływasz myślami zupełnie gdzieś indziej? Chociaż według badań 96% osób uważa się za dobrych słuchaczy, większość z nas przez 75% czasu jest po prostu rozproszonych.
-
Gdzie szukać dofinansowań dla jednoosobowej działalności gospodarczej? 5 możliwości dla korektorów
Laptop i inne sprzęty, słowniki, książki i programy, księgowość, ZUS, podatki, marketing… Lista wydatków korektorów z własną działalnością jest właściwie nieograniczona. Na szczęście istnieją sposoby, by otrzymać dodatkowe pieniądze (w formie bezzwrotnej dotacji lub pożyczki) i rozkręcić biznes. Gdzie szukać dofinansowań?
-
Współpraca autora z korektorem – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
10, 11, 15, 30 sekund… Prawdopodobnie tyle (lub nawet mniej) masz na to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. I potraktuj to poważnie, bo późniejsza zmiana przekonania na Twój temat może wymagać naprawdę sporo wysiłku. O czym pamiętać, żeby współpraca autora z korektorem rozpoczęła się pozytywnym akcentem? Poznaj najważniejsze zasady!
-
Body doubling – trend czy realny sposób na poprawę skupienia podczas pracy?
Body doubling, parallel working, praca równoległa… Czy znasz ten sposób na poprawę skupienia i wydajności? Chociaż metoda budzi sporo kontrowersji (szczególnie jej popularna, tiktokowa wersja), może być rewelacyjnym sposobem na większą produktywność i szybsze osiągnięcie swoich celów zawodowych. Sprawdź, na czym polega strategia body doubling i jak wykorzystać ją w pracy korektora!
-
[WYWIAD] Jak wypromować książkę w mediach?
Jak by to było, gdyby o Twojej książce napisały takie media jak „Forbes”, „Wysokie Obcasy”, „Zwierciadło” czy „Polityka”? Jak by to było opowiedzieć o niej w popularnej śniadaniówce lub w audycji radiowej? Jak zaplanować promocję książki w mediach, wyjaśnia Danuta Rolinger-Bednarska, strateżka komunikacji, doświadczona PR-owiec i właścicielka butikowej agencji Rolinger PR.
-
Samotność w biznesie korektorskim – jak ją pokonać?
Czy korektorzy są skazani na samotność? Jak radzić sobie z osamotnieniem, kiedy ze wszystkim musisz radzić sobie samodzielnie? W tym artykule przedstawiam 7 sprawdzonych sposobów na walkę z samotnością.
