fbpx

Body doubling – trend czy realny sposób na poprawę skupienia podczas pracy?

Body doubling, parallel working, praca równoległa… Czy znasz ten sposób na poprawę skupienia i wydajności? Chociaż metoda budzi sporo kontrowersji (szczególnie jej popularna, tiktokowa wersja), może być rewelacyjnym sposobem na większą produktywność i szybsze osiągnięcie swoich celów zawodowych. Sprawdź, na czym polega strategia body doubling i jak wykorzystać ją w pracy korektora!

kobieta przy komputerze

Na czym polega strategia body doubling? Co to jest?

Wspólna praca podczas live’a na TikToku czy streama na Twitchu, wirtualna sesja na Discordzie lub nawet milczenie przez FaceTime podczas sprzątania – to przykłady body doublingu, który jest strategią produktywności.

Na czym polega to rozwiązanie? Chodzi o obecność (fizyczną lub wirtualną) innej osoby w trakcie wykonywania obowiązków. Taki kompan staje się pewnego rodzaju lustrem – a więc realnym „dublerem”, „sobowtórem”. Może robić to samo lub coś innego, jednak również w skupieniu i bez rozpraszających rozmów czy hałasowania.

Taka praca równoległa może pomóc przede wszystkim w poprawieniu koncentracji. Jest też motywacją do rozpoczęcia i zakończenia zadań, nawet tych

uciążliwych i irytujących, do których tak trudno się zabrać. Nic dziwnego, że korzysta z niej coraz więcej osób, szczególnie w wirtualnej wersji, np. na Discordzie, TikToku, Zoomie czy Twitchu.

Chociaż o tej strategii zrobiło się głośno dopiero niedawno, termin „body double” pierwszy raz użyto już w 1996 roku. Stworzyła go coach ADHD Linda Anderson na podstawie obserwacji swojego klienta, który mimo licznych sukcesów i pozornego radzenia sobie z obowiązkami czuł się rozproszony. Zainspirował trenerkę słowami:

„Wiesz, czasami wydaje się, że jeśli ktoś siedzi w pobliżu na krześle, nawet moja żona, mogę osiągnąć więcej, niż gdybym był sam”.

8 potencjalnych korzyści stosowania pracy równoległej

Dziś body doubling staje się coraz popularniejszy – wraz z rozpowszechnieniem pracy zdalnej, mediów społecznościowych oraz diagnostyką ADHD u dorosłych. Wciąż nie ma jednak naukowych badań na szeroką skalę.

Trochę danych zebrali natomiast badacze z University of East London’s (UEL), którzy przeprowadzili ankietę wśród użytkowników platformy FLOWN (służącej właśnie do body doublingu). Według ich badań ankietowani zauważyli [3]:

  • większe skupienie (96%);
  • poprawę produktywności (94%);
  • wpływ na stan umysłu (94%);
  • redukcję stresu (87%);
  • poprawę jakości pracy (86%).

Również eksperci zwracają uwagę na wiele możliwych korzyści ze stosowania tej strategii produktywności: „Chodzi o to, że obecność drugiej osoby delikatnie przypomina o konieczności kontynuowania zadania” – twierdzi Billy Roberts, dyrektor poradni Focused Mind ADHD Counselling w Columbus w Ohio.

Body doubling sprawdza się szczególnie u osób z ADHD oraz tych, które mają tendencję do prokrastynacji. W jaki sposób może pomóc?

Możliwe korzyści z body doublingu (online lub w realu):

1. poprawa skupienia, mniejsze rozproszenie uwagi;

2. obniżenie poziomu irytacji, podenerwowania, stresu;

3. większa motywacja do pracy (w tym ukończenia nawet nudnych czynności);

4. nauka nowych technik pracy;

5. poprawa wydajności i kreatywności;

6. lepsza jakość pracy;

7. większe poczucie odpowiedzialności;

8. redukcja poczucia samotności, izolacji.

Dla wielu osób w pracy freelancera szczególnie trudny jest ten ostatni punkt. Jeśli zmagasz się z tzw. samotnością przedsiębiorcy, przeczytaj artykuł: Samotność w biznesie korektorskim – jak ją pokonać?

Co ciekawe, body doubling można wykorzystać nie tylko podczas pracy zawodowej. Sprawdza się też w trakcie wykonywania obowiązków domowych (np. sprzątania, gotowania), nauki czy nawet ćwiczeń fizycznych.

Body doubling w pracy korektora

Praca korektora bezsprzecznie wymaga skupienia. Każdy, kto pracuje ze słowem, ma też chwile zwątpienia – niektóre zadania są nudne i żmudne, a do innych po prostu trudno się zabrać.

To m.in. właśnie dlatego powstał Klub Korektorów, którego częścią są sesje body doublingu online – na Discordzie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wirtualny coworking dla ludzi słowa. Dowiesz się też sporo o historii coworkingu.

Body doubling może być rewelacyjną strategią dla osób potrzebujących motywacji podczas codziennej pracy. Często sama obecność drugiej osoby działa zachęcająco, pomaga się skupić i szybciej osiągnąć zamierzone cele.

Pamiętaj jednak, że ta strategia produktywności nie jest dla wszystkich. Niektórych może rozpraszać, a innych wprowadzać w poczucie winy czy frustrację („inni pracują, a ja nie”).

Najlepiej więc samemu się przekonać, czy body doubling pomaga Ci w pracy. Jeśli szukasz wsparcia innych freelancerów, chcesz zmotywować się do działania i rozwinąć skrzydła – wpadnij do Klubu Korektorów. To znacznie więcej niż praca równoległa, to zaangażowana społeczność ludzi słowa!

Patrycja Bukowska