Korekta tekstów blogowych – na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę podczas korekty tekstów blogowych? Jak doszlifować treści, aby były poprawne, zrozumiałe i ciekawe? Z okazji Międzynarodowego Dnia Blogów, który obchodzimy 31 sierpnia, przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek!

Według raportu HubSpot blog to drugi najczęściej wykorzystywany przez marketerów format w 2022 r. Wyprzedza go tylko wideo. Jako korektorka prawdopodobnie często masz (lub będziesz mieć) styczność z korektą tekstów blogowych – szczególnie jeśli skupiasz się na treściach użytkowych i marketingowych.

Korekta tekstu blogowego od A do Z

Blog kiedyś był przede wszystkim internetowym pamiętnikiem. Dziś to potężne narzędzie marketingowe, które pomaga markom w osiąganiu celów biznesowych – m.in. poprzez treści poradnikowe, edukacyjne, informacyjne, sponsorowane czy recenzje. Teksty blogowe najczęściej odpowiadają na pytania czytelnika, wzbogacają go o nową wiedzę, inspirują.

Po co tworzy się blogi, np. jako części stron firmowych? Główne cele to:

  • pozycjonowanie i zwiększenie ruchu na stronie (a dzięki temu dotarcie do nowych klientów);
  • kreowanie wizerunku eksperta w swojej branży;
  • budowanie zaangażowanej społeczności. 

W trakcie redakcji i korekty tekstów blogowych pracuj tak, aby treść po Twoich poprawkach pomagała te cele osiągnąć. Przyjrzyjmy się trzem najważniejszym aspektom, na które musisz zwrócić uwagę. 

1. Styl i język

Teksty blogowe mają dość luźną formę, która łączy prosty język z ciekawą i merytoryczną treścią. Na blogu nie ma więc miejsca na formalne i pompatyczne słownictwo czy bardzo rozbudowane zdania. Ma być ekspercko, ale czytelnie. Czasem może być też zabawnie.

Każdy blog powinien być ponadto pisany z myślą o konkretnej grupie docelowej. Przykładowo: nowoczesna kancelaria prawna chce trafić do przedsiębiorców w wieku 25–40 lat, wykształconych, z większych miast. Język powinien odpowiadać mniej więcej stylowi komunikacji, jakim ta grupa posługuje się na co dzień.

Jak zadbać o zachowanie odpowiedniego stylu i języka? Pamiętaj przede wszystkim, żeby:

  • zapoznać się ze stylem innych treści na blogu;
  • poprosić o grupę docelową i personę;
  • usuwać formalne, archaiczne, górnolotne słownictwo (np. bowiem, zaś, aczkolwiek).
korekta agencja marketingowa
Korekta tekstów blogowych

2. SEO (pozycjonowanie)

Chociaż Twoim głównym zadaniem jest eliminacja błędów i usterek językowych, teksty blogowe zwykle tworzy się chociaż częściowo pod SEO. Co to oznacza w praktyce? W artykule wykorzystuje się związane z tematem frazy kluczowe, które są wpisywane przez użytkowników w pasek wyszukiwarki.

Dobrze napisany i zoptymalizowany tekst ma szansę spodobać się robotom Google. A to powoduje, że znajduje się wyżej w rankingu i znacznie łatwiej do niego dotrzeć. Jeśli usuniesz wszystkie frazy kluczowe w ramach walki z powtórzeniami, możesz niechcący zniweczyć wysiłki działu SEO. 

Zanim zabierzesz się za redakcję czy korektę bloga, poproś o wytyczne od specjalisty SEO, m.in. listę fraz kluczowych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci poprawiać teksty, a jednocześnie zachować ich skuteczność. 

Jakie słowa kluczowe można zmieniać? Zadbaj o to, by były wplecione naturalnie i poprawnie odmienione – Google stawia teraz przede wszystkim na czytelność i użyteczność. Przykładowo, gdy fraza kluczowa to korekta teksty finansowe:

  • ŹLE: Korekta teksty finansowe to sposób na to, by zadbać o wizerunek eksperta. 
  • DOBRZE: Korekta tekstów finansowych to sposób na to, by zadbać o wizerunek eksperta.

3. Struktura tekstu

Długie bloki tekstu nie zachęcają do czytania, prawda? A przecież blog ma być maksymalnie użyteczny. Odpowiednie formatowanie i struktura to jeden z kluczy do tego, by użytkownicy chętnie czytali artykuł do końca.

W jaki sposób poprawić czytelność tekstu blogowego? Warto przede wszystkim:

  • skracać, rozbijać długie zdania;
  • dzielić tekst na bloki przy pomocy odstępów;
  • dodawać kolejne nagłówki;
  • tworzyć wypunktowania;
  • wyróżniać fragmenty, np. boldowaniem.

Korekta tekstów blogowych

Podczas kursu Zostań korektorką uczę, jak poprawiać teksty blogowe i wspólnie robimy korektę jednego z wpisów. To jedno z przyjemniejszych zadań, ale jest też sporym wyzwaniem. Artykuł musi być poprawny językowo, czytelny, dopasowany do grupy docelowej, a jednocześnie zgodny z zasadami SEO. 

Międzynarodowy Dzień Blogów jest doskonałym momentem, by zadbać o teksty blogowe! Korektorzy mogą zaoferować swoim klientom znacznie więcej niż poprawność językową i pokazać, że znają się na rzeczy. Autorzy natomiast mogą zlecić korektę swoich tekstów i zadbać o swój profesjonalny wizerunek w sieci. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z abonamentowej usługi korekty.

Patrycja Bukowska