
Leon XIV czy Leon 14? Jak poprawnie zapisywać imiona papieży
Czy „Leon XIV” i „Leon 14” to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Czy „Leon XIV” i „Leon 14” to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Korpomowa – język, który fascynuje profesjonalizmem, ale irytuje nadmiarem anglicyzmów. Czy rzeczywiście ułatwia komunikację, czy raczej wprowadza chaos? Poznaj jej cechy, przykłady i dowiedz się, dlaczego budzi tak skrajne emocje w biurowej rzeczywistości.
Jak poprawnie zapisać okrzyk Mikołaja? Jaka pisownia będzie właściwa – nowo narodzony czy nowonarodzony? Dziś przychodzę z garścią okołogrudniowych ciekawostek. Co prawda Mikołaj raczej przyniesie prezenty wszystkim, nie tylko tym, którzy znają poprawną pisownię jego okrzyku, ale… po co kusić los. Lepiej się dowiedzieć!
Jak poprawnie zapisać cząstkę -by – razem czy osobno? Każdy korektor wie, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta i zależy od różnych czynników… W styczniu 2026 roku sprawa stanie się jednak trochę prostsza, przynajmniej w jednym przypadku!
Od stycznia 2026 roku w życie wejdą zmiany w pisowni przedrostków, takich jak „super”, „mega”, mini” czy „eko”. Rada Języka Polskiego uprościła reguły i dostosowała je do uzusu. Sprawdź, na czym polega reforma i co warto wiedzieć!
Zasady pisowni „nie” to prawdziwy temat rzeka! Łączny lub rozdzielny zapis – podczas gdy powinien być zastosowany ten odwrotny – to jeden z częstszych błędów poprawianych przez korektorów. Już niedługo będzie jednak trochę łatwiej!
„Mam czerwone ferrari” i „Mój samochód marki Ferrari jest czerwony” – obecny zapis nazw własnych, firm i marek potrafi namieszać w głowie… Nowa reforma ortograficzna radzi sobie jednak z tym problemem. W jaki sposób?
Zapis nazw geograficznych przyprawia o zawrót głowy – szczególnie w odniesieniu do pisowni małą i dużą literą. Czy dzięki nowej reformie ortograficznej część tych dylematów rozwiąże się raz na zawsze?
Lubisz herbatę? O tym napoju można rozprawiać godzinami. Sprawdź, jakie jest pochodzenie tego słowa i co jeszcze warto wiedzieć o tym aromatycznym napoju!
Majówka – dla wielu to po prostu długi weekend. Ale czy wiesz, że to najpopularniejsze dziś znaczenie wciąż nie trafiło do wielu słowników? Sprawdź, skąd pochodzi to słowo i jak zmieniało się jego znaczenie w polszczyźnie.