fbpx

Kategoria Ciekawostki językowe

kobieta pracuje przy komputerze

Zmiany zasad ortografii od 2026 r. Cz. 4: pisownia przedrostków

Super, eko, mega, mini, niby, wege… Jak zapisywać tego typu prefiksy – razem czy osobno? Od 2026 roku odpowiedź na to pytanie będzie jednoznaczna. Oto czwarta część cyklu o nowej reformie ortograficznej. Tym razem czas na zmiany w pisowni przedrostków (zasady: 6, 9, 10). Sprawdź, co warto wiedzieć i na co się przygotować!
Dowiedz się więcejZmiany zasad ortografii od 2026 r. Cz. 4: pisownia przedrostków

Majówka – jak się zmieniało znaczenie tego słowa w polszczyźnie?

Majówka jest dla większości Polaków synonimem długiego majowego weekendu, który wypada w okolicy świąt obchodzonych 1 i 3 maja. Czy jednak wiesz, że wciąż wiele słowników nie notuje najpopularniejszego znaczenia tego słowa? W tym artykule opowiem Ci o tym, skąd się wzięło to słowo w języku i jak się zmieniało jego znaczenie.
Dowiedz się więcejMajówka – jak się zmieniało znaczenie tego słowa w polszczyźnie?

Jak poprawnie zapisywać i odmieniać nazwy geograficzne – poradnik na wakacje

Zbliżają się wakacje – czas planowania, podróżowania i niekiedy... drobnych kłopotów językowych. Nawet jeśli nie wybieramy się daleko, nazwy miejscowości mogą nam sprawić problem – znamy je, ale tylko w formie mianownikowej. Często także nie wiemy, czy istnieje spolszczenie i jak ono brzmi. Oto przewodnik, który pomoże Ci płynnie nawigować przez językowe wody.
Dowiedz się więcejJak poprawnie zapisywać i odmieniać nazwy geograficzne – poradnik na wakacje