#4 Druk książki

Druk książki to moment, na który czeka każdy autor. I to właśnie wtedy książka zaczyna naprawdę żyć. W tym artykule rzucam nieco światła na ten proces i pokazuję jego poszczególne etapy.

Świeżo wydana książka ma w sobie coś magicznego – to chyba ten szelest papieru, dobrze zaprojektowana okładka… Wszystkie egzemplarze są identyczne i pachną nowością. Później każdy z nich nabiera jednak indywidualnych cech. Poprzez zagięcia kartek, zarysowania na okładce, zapisane ołówkiem notatki czy plamy z kawy opowiada kolejne historie. 

Drukarnia miejska, Madryt (archiwum własne)

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze drukarni?

Zanim jednak weźmiesz do ręki pierwszy egzemplarz swojej publikacji, musisz przejść przez cały proces wydawniczy. Ostatnim jego etapem jest druk książki.

Poprawnie przygotowany plik to nie wszystko. Musisz jeszcze podjąć kilka decyzji. Przed Tobą wybór:

  • oprawy (np. twarda, miękka, broszurowa);
  • papieru (m.in. gramatura i wykończenie).

Kluczowa kwestia to także rodzaj druku. Możesz wybierać między drukiem:

  • cyfrowym – stosowany jest zwykle do mniejszych nakładów, tańszy i szybszy;
  • offsetowym – częściej jest wykorzystywany do druku książek (szczególnie o nakładzie powyżej 1000 egzemplarzy), lepsza jakość dzięki zaawansowanej technologii.

Jeżeli Twoja książka jest wydawana w sposób tradycyjny, wydawnictwo zajmie się wyborem drukarni. Jeśli natomiast decydujesz się na self-publishing, masz nieco większą dowolność. Szukając drukarni, weź pod uwagę:

  • poprzednie realizacje danej firmy;
  • doświadczenie w druku książek;
  • opinie klientów;
  • dostępność próbników (m.in. z rodzajami papieru);
  • kontakt z obsługą.

Druk książki – 5 etapów

Zanim drukarnia rozpocznie druk książki, drukarz musi odpowiednio przygotować sprzęt. Ustawienia będą różnić się w zależności od wybranego rodzaju druku.

Drukarnia Interdruk, którą polecamy naszym klientom, opisuje 5 etapów procesu drukowania:

  1. Przygotowanie matrycy. Po zakończeniu pracy z tekstem drukarnia może przystąpić do przygotowywania odpowiednich matryc. Matryca drukująca to element maszyny offsetowej, który przyjmuje farbę i przekazuje ją na podłoże drukowe. Istnieją dwa rodzaje matryc – CTP (blacha) oraz CTF (film).
  2. Ustawienie maszyny offsetowej. Po nałożeniu matrycy drukarz muusi tak ustawić maszynę, aby tekst i grafiki znajdowały się w odpowiednim położeniu w stosunku do krawędzi papieru. Trzeba wyregulować ilość farby i wody, a następnie rozpocząć druk.
  3. Przygotowanie okładki. Okładka jest trwale połączona z wkładem książki i składa się z kilku elementów konstrukcyjnych. Nanoszenie grafiki na okładkę odbywa się w maszynach offsetowych posiadających 4 moduły. Każdy z nich odpowiada za inny kolor. Takie rozwiązanie zapewnia wierne odwzorowanie kolorów oraz detali. Offsetowy druk kolorowy jest dość skomplikowany, dlatego przy maszynach pracują doświadczeni drukarze.
  4. Wykańczanie okładki. Jeśli chcesz, okładka Twojej książki może zostać uszlachetniona. Najczęściej pokrywa się ją cienką warstwą folii lub lakierem UV, co znacząco zwiększa jej trwałość i odporność na uszkodzenia. Okładka może również zostać poddana laminowaniu. Następną czynnością introligatorską jest bigowanie, czyli wykonanie w okładce specjalnych wgnieceń, ułatwiających zginanie okładki.
  5. Klejenie lub zszywanie książki. Poprzedzone jest dzieleniem książki na kilka bloków za pomocą specjalnej maszyny. Sklejoną lub zszytą książę należy odpowiednio dociąć z trzech stron.

Możesz poprosić drukarnię o wykonanie wydruku próbnego, czyli tzw. proofa. Dzięki niemu możesz zweryfikować kolorystykę i dostosować różnego rodzaju parametry druku. Musisz zaakceptować pfoof, zanim do druku trafi pełny nakład książki.

Ile kosztuje druk książki?

Koszt wydrukowania książki uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejsze są:

  • technika druku;
  • format;
  • rodzaj i gramatura papieru;
  • objętość tekstu;
  • rodzaj oprawy;
  • kolor druku (czarno-biały lub pełny kolor);
  • wielkość nakładu.

Wiele zależy także od samej drukarni, ponieważ stawki są bardzo zróżnicowane. Z tego względu niezwykle istotne jest porównywanie ze sobą ofert różnych firm. Na wybór lepiej zatem zarezerwować sobie nieco więcej czasu, aby mieć pewność, że zlecenie zostanie wykonane nie tylko w dobrej cenie, ale przede wszystkim zgodnie z przyjętymi standardami.

Czas realizacji zamówienia wynosi zazwyczaj kilka tygodni. Warto jednak przed zarezerwowaniem terminu w drukarni oszacować, ile czasu zajmą wcześniejsze etapy procesu wydawniczego (redakcja, skład, korekta).

Chcesz samodzielnie wydać książkę?

Spełnij swoje marzenia o własnej książce i powierz swój tekst profesjonalistom.
W jednym miejscu otrzymasz wszystko, czego potrzebujesz.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie.

Druk książki – tak czy nie? 

Jeśli zastanawiasz się nad drukiem książki – szczególnie beletrystyki, poradnika czy pozycji dla dzieci – być może nadal masz wątpliwości, czy to dobra droga. 

Mimo rosnącej popularności e-booków preferowaną formą edytorską wciąż pozostaje jednak papier. Potwierdzają to dane Biblioteki Narodowej z czerwca 2023 r. W przygotowanym raporcie autorzy piszą o wzroście liczby czytelników, wypożyczeń i odwiedzin w bibliotekach. Podobny trend pokazały badania stanu czytelnictwa książek w Polsce za 2022 r. Według nich aż 82% osób, które bardzo lubią czytać książki, wybiera wersję drukowaną. 

Chociaż cały proces wydawniczy składa się z wielu etapów, pracuje nad nim grono specjalistów – efekt jest tego wart. To świeżutka i pachnąca książka!


Cykl Self-publishing krok po kroku

W cyklu #self-publishing krok po kroku przedstawiam proces samodzielnego wydawania książki i omawiam najważniejsze etapy. Wyjaśniam, na czym polega self-publishing, opowiadam o moich współpracach z autorami, pokazuję wady i zalety tego modelu oraz omawiam koszty wydania książki.


Znajdziesz tam też inne interesujące artykuły:


Patrycja Bukowska