fbpx

#12 Self-publishing: Okładka książki i jej rola w procesie sprzedaży

Liczy się wnętrze, nie oceniaj książki po okładce, habit nie czyni mnicha… Dobrze kierować się w życiu tymi zasadami. Z jednym wyjątkiem – jeśli wydajesz książkę, takie założenie to duży błąd. Zdziwisz się, jak często to właśnie okładka staje się „być albo nie być” dla konkretnej publikacji!

Dlaczego okładka książki jest tak ważna, co powinna zawierać i jakie błędy najczęściej pojawiają się podczas projektowania? Sprawdź!

Dobra okładka książki – czyli jaka? 

Kiedy myślisz o książkach z serii „Harry Potter”, być może masz przed oczami charakterystyczny font z błyskawicą oraz rysunek chłopca w okularach. To właśnie magia dobrze zaprojektowanej okładki

Większość Polaków wciąż kojarzy pierwsze wydania Media Rodzina z logo i ilustracjami Mary GrandPré. Dlaczego? Elementy skutecznej okładki, które zastosowano w tych wersjach Harrego Pottera, to przede wszystkim:

  • grafika – dynamiczny rysunek przedstawiający głównego bohatera;
  • typografia – charakterystyczne logo o oryginalnym kroju, które od razu rzuca się w oczy;
  • kolory – żywe barwy, zachęcające do odwiedzenia magicznego świata;
  • układ – u góry logo serii i tytuł książki, w środku grafika, na dole nazwisko autorki, bez zbędnych rozpraszaczy.

Wszystkie te elementy dopasowano też do grupy docelowej (dzieci i młodzież), gatunku (fantasy), treści (cykl o czarodziejach). Jest więc kolorowo (ale jednak trochę mrocznie) i energicznie, a okładka na pewno wyróżnia się na półce. 

Trendy w projektowaniu okładek książek

Podobnie jak w innych branżach – także w przypadku okładek moda się zmienia. Łatwo to zaobserwować, chociażby przeglądając własną biblioteczkę.

Najważniejsze jest jednak wyśrodkowanie aktualnych trendów i potrzeb grupy docelowej. Połączenie obecnie dominującego stylu (znanego już czytelnikom) z nieoczywistym wyróżnikiem jest najlepszym sposobem na to, żeby skutecznie przyciągnąć osoby zainteresowane danym gatunkiem, a później wzbudzić ich ciekawość. 

Rola okładki w procesie sprzedaży i promocji 

Czy wiesz, że nawet prawie 30 procent czytelników kieruje się okładką podczas wyboru książki? Tak wynika z badań portalulubimyczytać.pl (Podsumowanie Roku 2022). Do tego trzeba doliczyć również te osoby, które nie są świadome roli okładki w ich procesie zakupowym.

Tymczasem ma ona przede wszystkim dwie funkcje:

  • informacyjną – nakreśla gatunek i treść, informuje o autorze;
  • marketingową – przykuwa wzrok na fizycznej lub wirtualnej półce.

Jeśli projekt okładki książki jest niepoprawny, nudny czy po prostu brzydki – zniechęci czytelników już na starcie. Może też wprowadzić ich w błąd, np. na temat gatunku. Jeśli okładka przypomina te zwykle dobierane do thrillerów (mroczna kolorystyka, prosta typografia), automatycznie kojarzy się właśnie z nimi.

Pamiętaj też, że nie każdy przed wybraniem konkretnej pozycji czyta np. blurb (niektóre okładki wcale go nie mają) lub szuka informacji w internecie. Część po prostu sięga po książkę lub dodaje ją na wirtualną półkę tylko na podstawie tego, co widać na pierwszy rzut oka!

Ciekawy eksperyment przeprowadziło studio 99designs. Designerzy przygotowali zupełnie nowe projekty okładek dla 4 różnych książek, biorąc pod uwagę charakterystykę grupy docelowej, gatunek, treść.

Później stworzyli test – opracowali dwie reklamy na Facebooku, które różniły się tylko grafiką (przy takich samych ustawieniach i opisach). Okazało się, że nowe okładki zebrały średnio ok. 50% kliknięć więcej! Rekordzista skończył badanie ze wzrostem o 122%. 

Chcesz wiedzieć więcej o marketingu swojej książki? Przeczytaj artykuł: o tym, jak wypromować książkę.

5 błędów przy projektowaniu okładki książki 

Na co dzień zajmuję się m.in. współpracą z self-publisherami. Widzę więc wiele okładek, jeszcze zanim trafią one do dystrybucji. Z jakimi błędami spotykam się najczęściej?

  1. Zbyt wiele elementów – zdjęcia, grafiki, rysunki, tytuł, nazwisko autora, cytat… Czasami na okładce dzieje się po prostu za dużo, co powoduje wrażenie chaosu. Najlepiej wybrać 1–2 charakterystyczne elementy i wokół nich budować cały projekt.
  2. Zbyt mała lub nieczytelna czcionka – zwykle najważniejszy jest tytuł książki, czasami nazwisko autora (szczególnie gdy jest znany). To pierwsza informacja, która powinna więc rzucać się w oczy. Warto też zwrócić uwagę na kroje. Odradzam font pisany – wiele z nich trudno przeczytać, szczególnie z daleka. 
  3. Nieodpowiednia kolorystyka – konkretnym gatunkom zwykle przypisuje się pewne palety barw. Przykładowo: pastelowe kolory kojarzą się z romansem, jaskrawe z książkami dla dzieci, a ciemne z thrillerami.
  4. Niezgodność z treścią – to, co znajduje się na okładce, powinno nakierować czytelników na zawartość tematyczną. Warto zatem działać na zasadzie skojarzeń i unikać tych trudnych do zrozumienia (np. kontur pary na tle zachodzącego słońca wskazuje na romans, a nie na reportaż).
  5. Niska jakość obrazu – nieostra grafika wygląda nieestetycznie i nieprofesjonalnie. A przecież dobrze przeprowadzony proces wydawniczy w formie self-publishingu może przynieść tak samo dobry efekt –książkę, która niczym nie różni się od tej wydanej przed znane wydawnictwo.

Gdy wydajesz książkę, chcesz dotrzeć do jak największego grona czytelników. Dopracowujesz więc każdy szczegół tekstu, być może skupiasz się też na promocji. Czy jednak wystarczająco dużo uwagi poświęcasz okładce? To kluczowe narzędzie marketingowe, które buduje pierwsze wrażenie. 

Skuteczna okładka książki powinna być estetyczna, przykuwająca wzrok oraz dopasowana do treści i gatunku. Jeśli nie masz doświadczenia, skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego grafika. To inwestycja, która na pewno się zwróci!

Cykl Self-publishing krok po kroku

W cyklu #self-publishing krok po kroku przedstawiam proces samodzielnego wydawania książki i omawiam najważniejsze etapy:

Wyjaśniam, na czym polega self-publishing, opowiadam o moich współpracach z autorami, pokazuję wady i zalety tego modelu oraz omawiam koszty wydania książki.

Zajrzyj do kategorii: Self-publishing

Patrycja Bukowska