-
[PODCAST ZNS #007] Skąd pochodzi rower?
Cyklista, rowerzysta i kolarz. To znane terminy, często używane jako synonimy. Choć zwykle posługujemy się nimi zamiennie, z każdym z tych słów wiąże się inna historia. Jaka? O tym przeczytasz w artykule.
Pozostałe wpisy
-
Czy walczysz z wiatrakami
Często walczę z wiatrakami. Zmagam się z powszechnymi błędami językowymi, które tak się zakorzeniły w polszczyźnie, że chyba nie da się ich pokonać. Gdy widzę błędnie tworzone związki frazeologiczne, niepoprawne zapisy dat, nadużywanie wielkich liter, niewłaściwą interpunkcję, czuję się jak Don Kichot. Dziś zapraszam Was w językową oraz fotograficzną podróż szlakiem błędnego rycerza.
-
[WYWIAD] Dość uczenia się i chowania po kątach. Wychodzę z szafy – rozmowa z redaktorką Pauliną Parys
Paulina Parys uwielbiała swoją pracę w szkole. Jednak los czasem bywa przewrotny. Dlatego pewnego dnia musiała podjąć trudną decyzję. Co takiego wydarzyło się w jej życiu i jak sobie poradziła z tą nieplanowaną zmianą? O tym przeczytasz w artykule.
-
Co jest potrzebne w pracy korektora?
Chcesz zdobyć nowy zawód i zarabiać na czytaniu. W głowie jednak kłębią Ci się myśli: „jak zacząć?”, „co jest potrzebne w pracy korektora?”, „czy ja się do tego nadaję?”. Na te pytania odpowiadam bardzo często. Czas najwyższy zmierzyć się z nimi. Zapraszam do lektury artykułu.
-
[PODCAST #005] Jak zostałam korektorką. Moja historia
Moja historia. Jak to wszystko się zaczęło? Dokąd doprowadziła mnie ta droga? Czy nie żałuję podjętych decyzji? W tym odcinku dzielę się wnioskami po 15 latach prowadzenia firmy.
-
[PODCAST #002] Jak zdobyć klientów? Rozmowa z Marysią Bernaciak
Wielu osobom się wydaje, że aby zostać korektorem i zdobyć prestiżowych klientów, trzeba ukończyć studia polonistyczne i mieć co najmniej kilka lat doświadczenia. A jeszcze lepiej listę referencji i wyrobioną markę eksperta. Czy tak jest w rzeczywistości? Dzisiaj zdobycie klienta faktycznie nie jest łatwe. Ale są tacy ludzie, którym ta sztuka się udaje.
-
Na Hel czy do Helu – językowe dylematy z nazwami geograficznymi
Jadę na Hel czy do Helu? Na Ukrainę czy do Ukrainy? Jedną z trudniejszych kwestii jest stosowanie przyimków „do” i „na” w odniesieniu do nazw geograficznych. Jeśli masz wątpliwości, to zapraszam w językową podróż po Polsce i Europie.
-
[PODCAST #003] Czy self-publishing jest dla Ciebie? Rozmowa z Kasią Szulik
Jak zaplanować proces wydawniczy? Czy self-publishing się opłaca? Moim gościem w tym odcinku podcastu Zapanuj nad słowami była Kasia Szulik. Rozmawiałyśmy o procesie powstawania książki, współpracy z korektorem i pomysłach na promocję.
-
Jak poprawnie napisać – święty mikołaj czy Święty Mikołaj?
Jak poprawnie zapisać nazwę postaci obdarowującej dzieci prezentami 6 grudnia? W internecie spotykamy różne formy zapisu. Która z nich jest poprawna? O zamieszaniu, jakie zrobił św. Mikołaj w języku polskim, przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Spróbujmy się rozprawić z tym tematem raz na zawsze. Zapraszam do lektury!
